سقف عرشه فولادی

تیرچه

سقفهای اجرا شده در پروژه های عمرانی انواع متفاوتی از جمله سقف تیرچه بلوک،سقف عرشه فولادی ،طاق ضربی و…دارد .که سقف عرشه فولادی از جمله جدیدترین سقفها می باشد. در این مقاله مزایا و معایب این نوع از سقفها به طور مختصرمورد بررسی قرار می گیرد.

سقف‌های عرشه فولادی سقف‌هایی هستند که با استفاده از دو عنصر ورق‌های فولادی گالوانیزه ذوزنقه‌ای شکل تحتانی و برش گیرها که در این نوع سقف‌ها مورد استفاده قرار می گیرد از سایر سقف‌ها متمایز می‌شود و البته با استفاده از آرماتور بندی و بتن ریزی بر روی این ورق فولادی، این نوع سقف اجرا می‌شود. از بخش های اصلی سقف های کامپوزیت عرشه فولادی باید به تیرهای فرعی مورد نیاز در بین تیرهای اصلی سازه اشاره نمود.

ورق فولادی مهم ترین مصالح به کار رفته در این نوع سقف می‌باشد که برای ساخت آن ورق فولادی گالوانیزه با ضخامت‌های ۸/۰ تا ۲/۱ میلیمتر را به وسیله دستگاه‌های Rol Forming به روش نورد سرد (Cold Forming) به حالت موجدار شکل دهی می‌کنند به صورتی که در مقطع ورق حاصله هر موج به شکل یک ذوزنقه دیده می‌شود.

برشگیرهای (گل میخ‌ها) خاصی که در این نوع سقف مورد استفاده قرار می‌گیرند به جهت نوع مصالح و روش خاص اجرا، از نقاط قوت این نوع سقف محسوب می‌شود. قطر این برشگیرها حداکثر ۲۰ میلیمتر و ارتفاع آنها با توجه به شکل ورق فولادی متغیر می‌باشد و در نهایت حداقل ارتفاع گل میخ بعد از نصب که از بالای ورق زوزنقه‌ای اندازه‌گیری می‌شود از ۴۰ میلیمتر نباید کمتر باشد. این گل میخ‌ها به وسیله دستگاه جوش قوس الکتریکی به خصوصی که Stud Welder خوانده می‌شود به بال تیرهای سازه‌ای جوش می‌شود. (wikipedia)

مزیت سقف عرشه فولادی:

مهمترین مزیت سقف عرشه فولادی سرعت بالای اجرای این نوع از سقف می باشد که به علت عدم نیاز به قالب بندی می توان سریع تر از انواع دیگر سقف آنرا اجرا نمود.

معایب سقف عرشه فولادی:

-عدم اتصال کافی سقف به بدنه اسکلت :این اتصال توسط برش گیرها (گل میخها) ایجاد می شود و این بدان معنی است که در شرایط اعمال نیروی جانبی(زلزله و یا باد شدید )امکان بریده شدن این گل میخها وجود دارد همچنین این نوع از سقف به علت نوع اتصال با اسکلت اثر میان قابه را نیز نخواهد داشت.

-هزینه بالاتر:این نوع از سقف به علت نیاز به تیرهای فرعی واجرای رابیتس در زیر آن (در سقفهای تیرچه بلوک الزام وجود ندارد بخصوص اگر از گچ گیبتون استفاده نموده و بدین ترتیب الزامات مبحث ۱۹ را نیز رعایت نماییم) و الزام استفاده از شبکه میلگرد حرارتی و پوشش کل سطح توسط ورق گالوانیزه هزینه تمام شده بالاتر خواهد بود

-سختی اجرای درست آن به خصوص در اسکلت بتنی

-سقفهای کامپوزیت بدلیل داشتن لرزش ، گزینه مناسبی برای سقف پروژه‌های مسکونی نمی باشد مگر اینکه به هنگام بتن ریزی زیر کلیه تیرآهنهای فرعی و اصلی شمع بندی کامل شود که در اینصورت اجرای همزمان چند سقف منتفی است یا با مشکلات فراوانی همراه خواهد بود.

عرشه

novinsaze_admin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.