تیرچه قلابدار

تیرچه

برای اجرای سقف تیرچه بلوک مهمترین عضو خرپای تیرچه آن می باشد که مسئولیت تحمل تنش کششی سقف و انتقال نیروی حاصل از بار مرده وزنده سقف به تیرها و تحمل تنش برشی ایجاد شده در سقف را دارد. تیرچه ها شامل دو نوع تیرچه کرومیت(تیرچه فلزی) و تیرچه بتنی می باشد. همچنین تیرچه بتنی شامل انواع مختلفی از جمله تیرچه با زیگزاگ تک ،دوبل و قلابدار می باشد. در این مقاله مطالبی در مورد خرپای تیرچه قلابدار ارائه می شود.

در گذشته نچندان دور که برای ساخت تیرچه از سیستم جوش قوس الکتریکی استفاده می شد ساختار میلگرد در هنگام جوش کاری آسیب جدی می دید از جمله این آسیبها می توان به خشک شدن میلگرد(به علت ذوب شدن و دوباره سرد شدن آن)،ورود مقداری ناخالصی (به خاطر موادی که به عنوان روکش الکترود استفاده میشد )و کم شدن از حجم فولاد میلگرد (که در اثر ریزش گل جوش از محل اتصال رخ می دهد) می توان اشاره کرد . برای رفع این مشکل در مناطقی از ایران شیوه دیگری از اتصال ابدا شد که به تیرچه قلابدار معروف شد این خرپا ها در نقطه اتصال بالا از سیستم جوش و در پایین از قلاب استفاده می شود به این ترتیب که ارتفاع زیگزاگ را بلند تر از ارتفاع خرپا در نظر گرفته و قسمت پایین آنرا دور میلگردهای پایین گردانده و به اصطلاح قلاب درست می کنند.

این ابتکار منجر به حذف جوش در یال پایین شده و مشخصات میلگرد آسیب نمی بیند البته این روش معایب زیر را نیز دارد:

  • سنگین تر شده تیرچه
  • بزرگتر شدن حجم میلگرد و در نتیجه کاهش مقدار کاور بتن
  • همچنین عدم گیرایی کافی زیگزاگ به میلگردهای کشی

شایان ذکر است این روش هنوز هم در استانهای یزد ،کرمان و بخشهایی از شیراز و اصفهان مورد استفاده قرار می گیرد.

ادامه این روند و نیاز بازار به ساخت این نوع از تیرچه باعث شده دستگاه تیرچه قلابدار نیز طراحی و ساخته شود که اخیرا هم ارتقاء در سیستم تولید آن رخ داده است.

این نوع از تیرچه با استفاده از سیستم جوش نقطه ای و ایجاد قلاب در میلگرد کششی کار می کند.

البته در مورد میلگرد کششی برای ارتقاء گیرایی میلگرد می توان از یک جوش نقطه ای در یکی از یالهای زیگزاگ نیز استفاده نمود.

novinsaze_admin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.