بررسی نظر نشریه شماره ۵۴۳ درباره تیرچه ماشینی قسمت اول

نشریه شماره ۵۴۳

نشریه شماره ۵۴۳ معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رييس جمهور در واقع دستورالعمل طراحي و اجراي سقف هاي تيرچه و بلوك می باشد که از طرف این معاونت منتشر شده و آخرین ورژن این نشریه در سال ۱۳۹۰ منتشر شده است. در این مقاله نظر نشریه شماره ۵۴۳(که یه آیین نامه ۵۴۳ نیز شهرت دارد  )در مورد تیرچه ماشینی را مورد بررسی قرار میدهد.

نشریه شماره 543

نشریه شماره ۵۴۳

اولین مورد اشاره شده در این نشریه صفحه ۷ بند۳ می باشد:

“۳- به علت توليد صنعتي تيرچه و بلوك در كارخانه، كيفيت مناسب تري حاصل شده و نيروي انساني كمتري مورد نياز است.”

لازم به ذکر است یکی از دلایل مهم عدم رفتار همگن تیرچه دستی در بارهای ناشی از زلزله وجود خطاهای انسانی و در نتیجه عدم تقارن در شکل هندسی خرپای تیرچه می باشد. همچنین حذف نیروی انسانی علاوه بر کم نمودن خطاها از هزینه ها نیز می کاهد.

دومین مورد در این نشریه صفحه ۷ بند۱۱ می باشد:

“۱۱- به دليل توليد تيرچه ها در كارخانه و پيش ساخته بودن آ نها، كنترل دقيق بر مقدار بتن پوششي روي آرماتورهاي كششي
انجام مي شود.”

یکی از اتفاقاتی که در تولید دستی تیرچه رخ میدهد. ناکافی بودن کاور بتن در پاشنه می باشد که منجر به آسیب دیدگی میلگردهای کششی در زمان حمل .و در نتیجه کاهش مقاومت سقف در برابر ممانهای اعمال شده می باشد. که این مشکل نیز در روند تولید مکانیزه تیرچه حل میشود.

مهمترین برتری تیرچه ماشینی به تیرچه دستی از نظر نشریه شماره ۵۴۳:

سومین مورد اشاره شده در نشریه۵۴۳ مربوط به صفحه۳۲ بند ۵ می باشد:

“۵- قطر ميلگردهاي كششي نبايد از ۸ ميلي متر كمتر و از ۱۶ ميلي متر بيشتر باشد. چنانچه كارخانه توليدي از روش نقطه جوش مقاومتي براي اتصال ميلگردها استفاده نمايد، مي توان قطر ميلگردهاي كششي را تا ميزان حداقل ۶ ميلي متر تقليل داد.”

این امر نکته مهمی است در واقع به علت آسیب دیدگی میلگرد در زمان جوشکاری توسط جوش قوس الکتریکی .ناچار به استفاده از میلگردهای با قطر بالاتر می باشیم .این آسیب به علت ذوب نمودن میلگرد در این شیوه از جوشکاری می باشد. که منجر به حذف بخشی از ضخامت آرماتور به صورت گل جوش می شود همچنین بخشی از کاور الکترود نیز به صورت ناخالصی وارد آرماتور می شود.

لازم به ذکر است در این نشریه دو جای دیگر نیز به این موارد اشاره شده که در مقاله بعد به آن موارد می پردازیم.

همچنین این نشریه در آدرس زیر قابل دانلود می باشد.

دانلود نشریه شماره۵۴۳

novinsaze_admin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.